A napenergiában óriási a potenciál, Magyarország azonban egyelőre nem használja ki. A becslések szerint Magyarországon tavaly év végéig 250 ezer négyzetméternyi napkollektort telepítettek mintegy 25 ezer épületre. Ez önmagában sem tűnik soknak, ha pedig hozzátesszük, hogy Ausztriában több mint 4,5 millió, vagy a rosszabb adottságokkal rendelkező Lengyelországban 1,5 millió négyzetmétert fedtek le, még lehangolóbb az adat. Mindez azt is jelenti, hogy messze vagyunk még az unió felé tett vállalásunktól, amely szerint 2020-ra körülbelül 2 millió négyzetméter napkollektort kellene felszerelni, ami a hűtés-fűtés éves energiaigényének már nagyjából 1 százalékát tudná fedezni.
Németországban rekordmértékben emelkedett a villamos energia ára az utóbbi években, a lakosságnak 83 százalékkal, az ipari fogyasztóknak pedig 125 százalékkal kell többet fizetniük, mint tíz éve - mutatta ki egy hétfőn ismertetett felmérés. A hamburgi világgazdasági kutatóintézet (HWWI) és a BDO gazdasági tanácsadó cég közös kutatása szerint a legfejlettebb ipari államokat összefogó Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 27 vizsgált tagországa között egy sincs, ahol az áram nagyobb mértékben drágult, mint Németországban.
Minél több fajta méh keresi fel a feketeáfonya-bokrokat, a növények annál több magvú és nagyobb szemű gyümölcsöket teremnek, és így hektáronként a gazdák is nagyobb össztömegű terményt takaríthatnak be – állapítja meg egy amerikai tanulmány. Észak-Karolinában a kutatók figyelme ezúttal azért fordult a feketeáfonya felé, mert esetében gazdaságilag fontos, mostanra már tudományosan jól feltérképezett és nem utolsó sorban rovarok által beporzott növényről beszélhetünk.
Napelem, napkollektor, szürkevíz hasznosító rendszer és gyökérzónás szennyvíztisztító – többek között ezekkel a környezetbarát megoldásokkal bővült a Hetvehely mellett, Sásvölgyben található Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola és Erdő Háza épülete, amelyet május 9-én avattak fel. A fenntartó Mecsekerdő Zrt. az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program erdei iskolák és óvodák infrastrukturális fejlesztése alprogramjából több mint 79 millió Ft támogatást nyert a központ létrehozására.
A General Electric úgy döntött, hogy 2016-ra megduplázza az indiai szélerőmű-kapacitását, és ennek érdekében 200 millió dolláros befektetéssel szélturbina építő manufaktúrát hoz létre az ország nyugati részén lévő Pune városában. Az indiai kormány pedig úgy, hogy kitárja a kapukat az off-shore szélerőművek előtt. A GE zöldmezős beruházásként végzi, és az a cél, hogy a gyáregység mind jelentősebb arányú beszállítói részvétellel valódi lökést adjon az indiai szélenergaiiparnak.
A tavalyinál tizedével könnyebb járművel indul a hétvégén a rotterdami Shell Eco-marathon Europe 2014 versenyre a győri Széchenyi István Egyetem csapata - hangzott el pénteki sajtótájékoztatójukon, amelyen bemutatták idei napelemes autójukat. Pup Dániel csapatmenedzser elmondta: tavaly 97 kilós volt a kocsi, idén viszont "bőven kilencven kilogramm alá be tudtunk férni", akár a 85-höz is erősen közelítve. Tavaly 34 induló közül hetedikek lettek a városi koncepcióautók kategóriájában, de most is mintegy negyven rivális között kell bizonyítaniuk a hatékony energiafelhasználást díjazó versenyen.
Az iparágban az ABB Terra DC töltői elsőként szerezték meg a több szabvánnyal kompatibilis töltők CHAdeMO 1.0, és a harmadik fél által kibocsátott CE megfelelőségi tanúsítványokat. Az energetikai és automatizálási technológiák területén piacvezető ABB cégcsoport bejelentette, hogy a Terra 23 és Terra 53 termékcsaládhoz tartozó gyorstöltők sikeresen teljesítették az új, egyenáramú (DC) gyorstöltőkre kidolgozott európai tanúsítási folyamatot. Az ABB gyorstöltők tanúsítását a független tanúsító cégként működő spanyolországi Applus ADIADA végezte.
A napenergia-felhasználás és az energiahatékonyság növelése révén az Egyesült Államok csökkentheti a klímaváltozás káros következményeit - hangoztatta pénteken a kaliforniai Mountain View-ben Barack Obama amerikai elnök. Hozzátette, ezek költséghatékony módjai annak, hogy megbirkózzanak a klímaváltozással és ugyanakkor munkahelyeket teremtsenek. Obama a napenergia felhasználásával kapcsolatban 300 magánszektorbeli, valamint önkormányzati és állami szintű "elkötelezettségről" tett bejelentést.
Óriási méretű, mintegy 500 megawatt teljesítményű energiatorony építését tervezik Mexikó határán. A tervek szerint abban különbözne a többi hasonló erőműtől, hogy egyszerre két energiaforrást fog hasznosítani, a napfényt és a szelet. A Mexikó határán élő helyi közösség beleegyezett a torony megépítésébe, így elindulhatott a tervezés. A szakemberek számításai szerint az építési munkálatok megkezdése 2018-ban várható.
Modern biomassza kazánházat építettek Rozsnyó Dél lakótelepén. Ez az első kazánház a városban, amely megújuló energiaforrást használ – faforgács égetésével állítja elő a szükséges hőt. A biomassza–kazánház építését 2012-ben kezdték, tavaly októberben végezték az első próbaüzemeltetést, az engedélyeztetési folyamat pedig március végén zárult le. A projekt beruházója a STEFE távhőszolgáltató, a beruházás összesen több mint 1,3 millió euróba került.
Kampányt indított a Mol Nyrt. májusban a használt sütőolaj leadásának ösztönzésére. A vállalat közlemény szerint a 2011-ben indult, egész évben tartó begyűjtési kezdeményezést kedvezően fogadta a lakosság, eddig összesen mintegy 250 tonna használt sütőolajat juttattak el a benzinkutakra, amely így nem szennyezi lefolyókat. A leadott zsiradékot a Mol tisztítás és feldolgozás után bioüzemanyag összetevőként használja fel, így újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle.
Az Amazonas több szén-dioxidot nyel magába, mint amennyit kibocsát. Az elhalt fák a térségben évente körülbelül 1,9 milliárd tonna CO2-t bocsátanak ki a légkörbe. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakemberei által vezetett, hét éven át tartó nemzetközi kutatás megerősítette, hogy az Amazonas esőerdői több szén-dioxidot vonnak ki a légkörből, mint amennyit kibocsátanak, ezáltal csökkentik a globális felmelegedést.