A jövőben egyre inkább felértékelődik az agráriumban megvalósuló innováció szerepe, és ehhez az Európai Unió forrásokat is biztosít a 2014-2020-as időszakban - hangsúlyozta Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti, társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára "Az európai innovációs partnerség a mezőgazdasági termelékenységért és fenntarthatóságért" címmel tartott nemzetközi konferencián, kedden, Budapesten. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a konferenciát azzal a céllal rendezte meg, hogy felhívja a figyelmet az agrárinnováció fontosságára, az unióban stratégiai célként megfogalmazott Európai Innovációs Partnerség (EIP) lehetőségeire.
Egyre többen térnek át a biokozmetikumokra és bíznak a füvek, fák szépítő és gyógyító erejében. A biokozmetikumok biztonságosak és harmonizálnak a bőr működésével. Ezzel a döntéssel biztosak lehetnek benne, hogy a hatóanyagok a szervezetükkel összhangban szépítenek, ápolnak, gyógyítanak. Ahelyett, hogy laborokban kifejlesztett varázsnanomolekulákat kennék az arcukra, választhatnak olyat is, amely ugyanazt tudja, de természetesen.
Hidrogén üzemanyagcellával termel magának áramot a Toyota észak-amerikai értékesítési központja. A Los Angelesben működő vállalat éves energiaszükségletének mintegy felét biztosítja az a rendszer, amely ugyanazon az elven működik, mint a ma még kísérleti fázisban lévő, ám hamarosan forgalomba kerülő FCEV modellek. A hat épületből álló komplexumot egy fixen telepített, 1,11 megawatt teljesítményű erőmű szolgálja ki. Az üzemanyagcella hidrogénből és a légkör oxigénjéből állít elő elektromos áramot, a folyamat mellékterméke tiszta víz.
Az egyre népszerűbb tudatos táplálkozásnak köszönhetően, napról-napra egyre többen hirdetik magukat biokertészként. Ehhez azonban súlyos szabályoknak kell megfelelni. A biokertészet azonban nem csupán abból áll, hogy nem használunk vegyszereket, műtrágyát, vegyi alapú permetezőszert. Egy mini, biológián alapuló, egyensúlyi rendszert kell kialakítani, ami saját magát szabályozza. Emellett legalább ilyen fontos a locsoló víz minősége és a tápanyagok visszajuttatása is a talajba. A biokertészetet meg kell tervezni: mit, hová és mivel ültetünk. A biokertészet tanulható, ám nagyon fontos, ne akarjunk rögtön az egész kertből paradicsomi állapotokat kicsikarni.
Sokan ellenezték a tengerekre történő szélparkok telepítését, mondván a nagy mennyiségű zöldáram szárazföldre történő szállítása ugyanúgy ront a környezeten, mint ha nem is zöldenergiát állítana elő a szélerőmű. „Természetesen” a Siemens szállítja a megoldást arra, miként lehet minél kisebb veszteséggel eljuttatni a „zöldáramot” a szárazföldre, az ott lévő villamos hálózatra juttatni. A cég elsőszámú feladata a tengeri szélparkok áramát hosszú útvonalon, megbízhatóan a partra juttatni. Erre a feladatra a TenneT német-holland átvitelihálózat-üzemeltető az alacsony veszteségű HVDC (High Voltage Direct Current - nagyfeszültségű egyenáramú) átviteli módszert alkalmazza.
Eltelt az év első harmada, a napelem piac világszerte „dübörög”. De vajon mi várható idén és a közeljövőben a szakmai lapok és piacelemző cégek szerint: mekkora növekedés várható és milyen eloszlásban a napelemes piac szereplői számára. Ha a földrajzi elosztást nézzük, akkor folytatódtak a korábbi évek trendjei. A korábbi éllovas Európa elvesztette vezető helyét az új PV kiépítésekben, napjainkban már Ázsia számít az első számú napelem beruházónak. Míg 2011-ben Európában telepítették a világ napelemes rendszereinek 70%-át, tavaly ez az arány már csak 28% volt. Eközben az Ázsiában tavaly már a világ napelemeinek 57%-át telepítették, és az előrejelzések szerint a következő években is jelentős és folyamatos növekedés várható az ázsiai és óceáni régióban.
Szerkezetkész a Pécs határában épülő biogázerőmű épületeinek többsége. A 2,1 milliárd forintból megvalósuló létesítmény idén nyáron már készen áll a próbaüzemre. A beruházás jelenlegi készültségi foka közel hetvenszázalékos. A leendő erőmű reaktoraként szolgáló két torony egyenként négyezer köbméter űrtartalmú, 21 méter magas. Egyenként négymillió liter sűrített szennyvíziszapot zárnak majd magukba, hogy abból biogáz termelődhessen. Ugyanakkor a pécsiekben felmerülhet a kérdés, vajon mit kezdenek a biogázzal és ez miért is jó nekik.