Szerkesztőség
2014.06.06.
Harminc százalékkal kívánja csökkenteni a meglévő erőművek széndioxid-kibocsátását a 2005-ös szintről 2030-ra az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA). Az EPA hétfőn jelentette be a széndioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó előterjesztését. Ez mindeddig a legkomolyabb környezetvédelmi intézkedés, amelyet Barack Obama amerikai elnök - a kongresszusi republikánusok ellenállását megkerülendő - a végrehajtó hatalmával élve kezdeményezett. A Tiszta Energia Terv értelmében az államoknak 2016. június 30-ig kell majd beterjeszteniük a végrehajtására vonatkozó projektjeiket, de szükség esetén akár további egy-két évi haladékot is kaphatnak a cselekvési programjuk kidolgozására.
Szerkesztőség
2014.06.06.
Külhoni energiaügynökségek és egyetemek munkatársai ismerkedtek csütörtökön a Pécs határában épülő biogáz-erőművel. A bejárásra egy éppen most zárult másik energiahasznosítási projekt keretében került sor. A szóbanforgó pályázati program a Manergy címet viseli („Megújuló energiaforrásokra épülő önellátó regionális energiaellátási modellek és helyi energiastratégiák kidolgozása"), és három éven át zajló, közép-európai országokat lefedő nemzetközi programot jelentett – számolt be róla Borkovits Balázs, a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség külkapcsolati csoportjának vezető projektmenedzsere.
Szerkesztőség
2014.06.05.
Hiába volt a nagy fellángolás, mostanra már nem szeretnek annyira kukoricából gyártott etanolt, azaz E85-öt tankolni Magyarországon az autósok, mert ugyanannyi rajta a jövedéki adó, mint a benzinen. Európában a közlekedés 94%-a kőolajtól függ, amelynek 84%-át importálják. Henrik Holoei, az Európai Bizottság (EB) munkatársának összegzése szerint az Európai Unió közlekedési energiaszámlája napi egymilliárd euró, azaz nagyjából 300 milliárd forint. Mindez környezetvédelmi és biztonságpolitikai okokból is hátrányos, így az EU célul tűzte ki az import csökkentését. Az egyik lehetséges megoldás, ha európai termelésű bioüzemanyagokat kevernek a benzinhez, dízelhez.
Szerkesztőség
2014.06.05.
A kutatást, az oktatást és a betegellátást egyaránt szolgálja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) komplex orvosi biotechnológiai kutató és egészségügyi bázisa, amelyet szerdán adtak át a baranyai megyeszékhelyen. A PTE Immunológiai és Biotechnológia Intézetének európai uniós támogatással, magyar-horvát együttműködés keretében kialakított korszerű Honvéd utcai laboratóriumi diagnosztikai egységével Pécs a jövőben nemzetközileg is fontos helyszíne lehet az immunológiai kutatásoknak és a daganatos betegségek elleni harcnak.
Szerkesztőség
2014.06.04.
Egy és háromnegyed órás első tesztrepülésére a magasba emelkedett hétfő hajnalban a világ első napelemes repülőgépének új prototípusa, amely már leszállás nélkül képes lehet átkelni az óceánok fölött is. A Solar Impulse 2 több tucat érdeklődő szeme láttára hajnali fél hatkor szállt fel a svájci payerne-i légibázisról. Az együléses gépet Markus Scherdel német tesztpilóta vezette. A projekt szóvivője elmondta, hogy a szerkezet rendben a magasba emelkedett. A gép szárnyainak fesztávolsága 72 méter, vagyis nagyobb egy Boeing 747-es repülőénél, miközben 2,3 tonnás súlya csak százötvenede. Ez nagyjából egy nagyobb autó súlyának felel meg.
Szerkesztőség
2014.06.04.
Biokompozit-üzemet indított Győrben egy helyi mérnöki iroda, a Meshining Engineering Kft. és a Bonitás Tőkealap-kezelő Zrt. közös cége, a MeshLin Composites Zrt. Csiszár András a társaság vezérigazgatója.elmondta: a kockázati tőkealap 420 millió forintos befektetésével vált lehetővé a cég elindítása, amely jelenleg prototípusokat gyárt és egyed megrendeléseket elégít ki 340 négyzetméteres bérelt üzemcsarnokában, amely hamarosan szűknek bizonyulhat a termeléshez. Azzal számolnak ugyanis, hogy fél évtizeden belül 50-60 alkalmazottat foglalkoztat a társaság, amelyben jelenleg öten tevékenykednek. Ekkorra már üzleti tervük szerint egymilliárd forintot meghaladó árbevétellel számolnak.
Szerkesztőség
2014.06.04.
Az EKOenergia címkével áramot forgalmazó cégek automatikusan fizetnek az EKOenergia Éghajlatalapjába. Ez az összeg azonban jó helyre kerül, hiszen az első EKOenergia által finanszírozott projekt egy tanzániai iskola ellátása napelemekkel, melyet az olasz Oikos civilszervezet a SunEdison céggel együttműködve valósít meg. Az EKOenergia az első és eddig egyetlen európai ökocímke az energetikai piacon. Az európai civilszervezeteket összekötő EKOenergia hálózat alkotta, és zsenge kora ellenére - hiszen a kezdeményezés 2013-ban indult Finnországból - 26 országból 34 tagot számlál jelenleg.
Szerkesztőség
2014.06.03.
Az Európai Bizottság európai energiabiztonsági stratégiájának egyik sarkos eleme az Európai Szélenergia Szövetség (EWEA) szerint, hogy az Oroszországtól való gázfüggésünket közel-keleti és észak-afrikai instabil térségektől való függésre kell cserélnünk. A másik, hogy túlzott importfüggés-csökkentési reményeket fűzünk a zöldenergia felfuttatásához. Az Európai Szélenergia Szövetség (EWEA) a zöldenergiákra nézve kedvezőtlen megközelítést olvasott ki az Európai Bizottság új energiabiztonsági stratégiájából.
Szerkesztőség
2014.06.03.
Április elején az elmúlt 30 év legnagyobb sikerét aratták az ellenzéki erők az indiai választásokon. Az elemzők és piaci szereplők az indiai reformok folytatását remélik az alsóházi többségtől. Az új kormánypárt választási programjában többek között energetikai fejlesztéseket ígért, melynek keretében, több száz millió emberhez juttatnák el az elektromos áramot. Az indiai hálózati adottságokat tekintve a program egyik nyertese a napenergia-szektor lehet, mely a következő években a globális napenergia-piac egyik növekedési motorja lehet.
Szerkesztőség
2014.06.02.
Románia 2019 második felétől kezdődően a második olyan európai uniós tagállammá válhat Dánia után, amely képes több energiát termelni, mint amennyit elhasznál - jelentette ki Razvan Nicolescu román energiaügyi tárca nélküli miniszter pénteken. A megtermelt villamosenergia mintegy 40 százalékát már most is zöldenergia teszi ki. A szakminiszter egy szakmai fórumon kifejtette: Románia továbbra is kőolaj-behozatalra szorul majd, de a villamosenergia és földgáz exportja a következő évtizedtől már nagyobb lehet, mint a kőolajimport, ha a hazai energiafogyasztás mértéke nem változik.
Szerkesztőség
2014.06.02.
Nem feltétlenül kell új szélerőműveket építeni, hiszen már azzal is nagyobb hatásfokot érhetünk el, ha picit módosítunk a meglévőkön. A szélenergia egyik legnagyobb előnye, hogy nem hoz létre semmiféle veszélyes hulladékot. A lakosság egyetlen tagja sem sérül a szélenergia létesítményektől, és nulla kockázata van a szélturbinák okozta nagy katasztrófa baleseteknek. A szélenergiának számos környezeti előnye van. A tiszta, megújuló és fenntartható áramtermelés egyik leghatékonyabb eszköze.
Szerkesztőség
2014.05.30.
Az Európai Bizottság döntése alapján 2017-től változik a megújuló-energetikai iparág támogatási szabályozása. A kötelező átvételi árak helyét a versenytárgyalás és az árkiegészítés veheti át, amely elsősorban a hosszútávra tervező, jelentős szakmai know-how-val bíró cégeknek kedvez majd. A piaci alapokra helyezett új támogatási rendszer áttételesen a szabályozói kockázatokat is csökkenti. Az Európai Unió új támogatási szabályozás megalkotására ösztönző iránymutatásának célja, hogy fokozatosan kivezettesse a piaci versenyt torzító támogatási formákat – köztük a kötelező átvételi rendszert – az európai megújuló-energetikai iparágból.