Közel másfélmilliárd forintos beruházásban épít biogáz üzemet a Sinergy Kft. Balassagyarmaton, ez biztosítja majd a szennyvíztelep, a kábelgyár és a strand olcsó fűtését - tájékoztatta az MTI-t a cég értékesítési és projektfejlesztési divíziójának vezetője. Az 1 milliárd 35 millió forintos projekthez 50 százalékos, vissza nem térítendő támogatást nyert a kft. a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán.
Noha egyre gyakrabban hallani arról, mennyi mindent kell tennünk az egészségünkért, az emberek erre egyáltalán nem figyelnek. Vagy azért mert egyszerűen nincs rá energiájuk, idejük, vagy pedig azért, mert egyáltalán nem érdekli őket a tudatos táplálkozás. Így hiába magyarázzuk nekik, hogy mitől egészségesebb a bioélelmiszer a hagyományosnál, nem különösebben érdekli őket. Fogyasztói társadalomban élünk, aminek kétség kívül megvannak a maga előnyei, azonban a pozitívumok mögött lényegesen több negatívum található, amelyeket nagyon sokan nem hajlandóak elfogadni, vagy csak egyszerűen meglátni.
Az Európai Unió okos méréssel kapcsolatos pilotprogramja jelenleg még fut Magyarországon. Az úgynevezett multi utility (azaz több közműves) modell keretében mintegy 8000 okos mérőt szereltek fel tavaly. Ezek egy része a víz-, a gáz-, a távhő, illetve az áramfogyasztást méri. A jövőben az okos technológia, így az egymással kommunikáló, távolról is követhető eszközök várhatóan nemcsak a tele- és infokommunikációban, hanem az energiafelhasználásban is meghatározóak lesznek. Az okos mérés előnye, hogy a mérőberendezés a szolgáltató rendszerébe automatikusan beküldi az adatokat, amelyeket a felhasználók is folyamatosan nyomon követhetnek.
Két év alatt tíz magyar és két angol nyelvű tananyag készült el a Debreceni Egyetemen a leendő bioenergetikai mérnök szakos hallgatók oktatásához. Az uniós projekt keretében, a Debreceni Egyetemen oktatói által kidolgozott anyag a bioenergia előállításáról és hasznosításáról ad komplex gyakorlatorientált ismereteket. Rátonyi Tamás, a DE Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi docense, a projekt szakmai vezetője a témában tartott sajtótájékoztatón elmondta, a globális energiafelhasználás átalakítása világszerte kiemelt feladat.
Egy új tanulmány eredményei alapján, a kukoricaszárból készült üzemanyag mégsem olyan környezetbarát, mint azt sokan remélték. Az Egyesült Államok szövetségi kormányának megbízásából kezdeményezett vizsgálat tanúsága szerint a kukorica hulladékából történő üzemanyaggyártás rövid távon, több üvegházhatású gázt szabadít fel, mint a benzin használata. Természetesen megszólalt az ellenoldal is, a bioüzemanyag-ipar képviselői szerint a tanulmány eredményei erősen túlzóak. Véleményük szerint azzal számoltak, hogy a gazdák a teljes szár- és levélmennyiséget eltávolítják a földekről, ami pedig sosem történik meg.
Jó dolog a napenergia hasznosítása, és hosszú távon biztosan meg is térül – de gond, hogy magasak az induló költségek. A Google azonban segíteni próbál ezen a gondon. A vállalat új kezdeményezése - amelyet nem egyedül, hanem a SunPower Corporationnel együtt indított -, lehetővé tenné, hogy a felhasználók kölcsönözzék a napenergia hasznosításához szükséges hardvert. A Google az új projektbe mintegy 100 millió dollárt, az SPC pedig 150 millió dollárt helyezne. Az eszközöket az SPC gyártaná le, ezeket a Google venné meg, és a kölcsönzést is a keresőóriás bonyolítaná le.
Donald Tusk lengyel kormányfő diplomáciai körúton igyekszik meggyőzni uniós partnereit az energiaunióról. Steffen Seibert német kormányfő szerdai tájékoztatóján azt mondta, hogy a német vezetés megvizsgálja a javaslatot, amelyről Angela Merkel kancellár és a lengyel miniszterelnök pénteki berlini találkozóján is tárgyalnak majd. Az ellátásbiztonság Németországnak is fontos kérdés, ám "az is világos, hogy a megoldást a piacgazdasági keretek között kell megtalálni" - tette hozzá a kormányszóvivő. Határozottabban fogalmazott a gazdasági minisztérium egy szóvivője, aki a Handelsblatt című üzleti lapnak azt mondta: "piacgazdasági rendszerünk alapja a verseny a gazdasági szereplők között", a földgáz közös beszerzésére szervezett uniós együttműködés lengyel elképzelése viszont "egy másik modellt" követ.
A társaság világszerte körülbelül 420 áruházából a honlapon jelzett helyeken ajándékkártyát ad azoknak, akik még használható állapotú telefonjukat vagy tabletjüket beviszik. Összes terméke ingyenes visszavételét vállalja az amerikai Apple konszern és a jövőben központi helyein csak megújuló energiát vesz igénybe. A világhírű cég azt is megígérte, hogy áruházaiban, irodáiban és adatközpontjaiban kizárólag megújuló energiát vesz igénybe, hogy csökkentse a környezetszennyezést – olvasható a társaság honlapjának hétfőn indult környezetvédelmi rovatában.
2014 első negyedében „hódítottak” a megújuló energiák. Az esztendő első három hónapjában ugyanis a megújuló energetikai beruházások tíz százalékkal növekedtek. A beruházások vizsgálatából az derül ki, hogy a legtöbb invesztíció a kisebb napenergetikai projektek alkalmazásával valósult meg. A házak, a vállalatok és az üzemek tetejére negyvenkét százalékkal több napelemet szereltek fel a tulajdonosok az elmúlt év hasonló időszakához képest. A beruházások növekedésének elsőszámú oka, hogy a napelemes technológia látványosan fejlődött, s az így előállítható energia költsége az elmúlt négy esztendőben nagyjából a felére csökkent. A napenergiai befektetések már huszonegy milliárd dollárra növekedtek.
Néhány napja egy 50 négyzetméteres kert épült a Blaha Lujza téren a reggeli csúcsban útnak indulók legnagyobb meglepetésére. A park telepítésében Janicsák Veca és Vadon Jani is résztvett. Testhezálló feladat volt számukra a kertészkedés, ugyanis kedvelik a természetet és szívesen mozdulnak ki a szabadba. A 44 esztendős televíziós és rádiós műsorvezető – aki egyébként vegetáriánus - a jövőben kizárólag azokat a zöldségeket szeretné enni, amit otthon megtermel. A jelenlegi leghallgatottabb reggeli rádióműsor, a Class FM-en hallható Morning Show műsorvezetője elmondta, nagyon örül, hogy végre egy kis életet tudtak lehelni a kopár térbe.
Több mint 200 napelem-modulból álló kiserőművet épített ki a Budapesti Gazdasági Főiskola zalaegerszegi Gazdálkodási Kara. Az Európai Unió közel 50 millió forintos támogatásából megvalósult beruházás várhatóan 57,5 MWh elektromos energiát termel majd évente, mely a becslések szerint évi közel 2,4 millió forintos megtakarítást jelent majd az Intézménynek. Nem csak ökológiai lábnyomát csökkenti a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) zalaegerszegi Gazdálkodási Kara, hanem éves szinten közel 2,4 millió forintot is megtakarít majd áramszámlájából a napokban átadott, 204 napelem-modulból álló kiserőműnek köszönhetően.
Németország elsőként vállalta, hogy fokozatosan leállítja atomerőműveit, helyette a szél- és napenergiára helyezi a hangsúlyt. Az Energiaklub és a Heinrich Böll Alapítvány (Csehország) szervezésében Budapesten járt Felix Matthes, a német „energiafordulat” legismertebb szakértője. Németországban már 2000-ben megszületett az első döntés a nukleáris energia kivonásáról, 2002-ben pedig mindezt jogszabályba is foglalták. 2011-ben az EU Megújuló Energia Direktívájának mentén további döntéseket hoztak.